Ogłoszenia parafialne

Środa Popielcowa

 1. „Nie zapominajcie o ludziach starszych, są źródłem mądrości oraz pamięcią życia i rodziny” papież Franciszek. Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do Skarbonki. Twój dar pomoże osobom starszym. Członkowie Koła Charytatywnego Świętego Brata Alberta rozdają przed kościołem skarbonki przygotowane przez Caritas z napisem „Dar Juniora dla Seniora”. Wypełnione Skarbonki przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Palmową.
 2. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiana w każdy piątek Wielkiego Postu dla dzieci o godzinie 1630, dla dorosłych o godzinie 1715, dla młodzieży i osób późno wracających z pracy o godzinie 1900.
  Gorzkie Żale z nauką pasyjną będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 1700.
  Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami uzyskania odpustu.
 3. Dziś przypada 80. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Legionowa i okolic. W lutym 1940 r. gestapo przeprowadziło prowokację polegającą na zamordowaniu komisarycznego wójta Legionowa o nazwisku Marielke. Akcję organizacyjnie przeprowadzili volksdeutsche: Dreger, Korcz i Stupnicki.
  26 lutego w wyniku niemieckiej akcji odwetowej, za rzekome zamordowanie wójta przez Polaków, hitlerowcy wywieźli do Palmir i rozstrzelali 191 mieszkańców Legionowa i okolic (175 mężczyzn i 16 kobiet).
  Listę osób do rozstrzelania sporządzili miejscowi Niemcy – przedwojenni mieszkańcy Legionowa. Doskonale znali oni lokalne stosunki i osobiście uczestniczyli w aresztowaniach.
  Nazajutrz, po tragicznych wydarzeniach, miejsce śmierci naszych mieszkańców zaznaczone zostało przez miejscowego gajowego.
  W czasie powojennej ekshumacji przeprowadzonej w maju 1946 r. udało się ustalić nazwiska zaledwie 78 ofiar, z tego 48 z Legionowa i 15 z Jabłonny.
  W Palmirach zamordowano najwybitniejszych obywateli Legionowa i okolic, działaczy społecznych i politycznych – założycieli naszego miasta. To właśnie oni w latach 20. i 30. XX w. doprowadzili do powstania gminy Legionowo i walnie przyczynili się do jej rozwoju. Wśród ofiar byli urzędnicy, rzemieślnicy, wojskowi, lekarze i inżynierowie.
  Wśród zamordowanych znalazł się między innymi Mikołaj Bożym, który 7 września 1939 r., wobec opuszczenia Legionowa przez dotychczasowe władze gminy, objął obowiązki wójta czasu wojny. Wraz z synem Józefem został aresztowany przez hitlerowców w nocy 24 lutego 1940r. W zbiorowej mogile odnaleziono także zwłoki kpt. Henryka Starczewskiego – bohatera wojny 1920 r. i działacza niepodległościowego z Jabłonny oraz Jana Górczyńskiego – właściciela Wytwórni Wyrobów Betonowych, dzięki której zostało zbudowane także przedwojenne Legionowo.
  Współcześnie w Palmirach pomordowanych legionowian upamiętnia kwatera I rzędy XI i XVI.
  Pod koniec lat 50. kapelan legionowskiego garnizonu wojskowego, ksiądz płk Jan Mrugacz sprowadził z Palmir do Legionowa, w asyście harcerzy i wojska, symboliczną urnę z prochami. Została ona wmurowana, wraz z pamiątkową tablicą, w ścianę kościoła garnizonowego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP.
  Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbyło się w 1958 r.
  Co roku, 26 lutego, delegacja społeczeństwa i władz samorządowych Legionowa i powiatu legionowskiego udaje się na cmentarz w Palmirach, składa kwiaty i zapala znicze, kapłan prowadzi modlitwę za pomordowanych.
  Msza Święta w intencji pomordowanych będzie odprawiona jutro o godzinie 1800 w kościele Garnizonowym przy ul. Piłsudskiego 5.
 4. W ramach przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, zapraszamy na modlitewne czuwanie w czwartek – 27. lutego po Mszy Świętej o godzinie 1800.