Informacje z życia Kościoła Z życia Kościoła

Film “Powołany”

Na platformie YouTube można już oglądać film „Powołany” – to pierwszy tego rodzaju na świecie dokument fabularyzowany opowiadający o mocy i miłości Pana Boga przejawiającej się przez sakrament kapłaństwa. Produkcja otrzymała błogosławieństwo oraz honorowy patronat abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Film powstał m. in. dzięki wsparciu kilkuset darczyńców z całego świata oraz kapitałowi kilku mecenasów filmu.

„Powołany” ukazuje niezwykłą historię spotkania zamożnej rodziny z kapłanem katolickim. Do dobrze sytuowanej rodziny, w celu wizyty duszpasterskiej, przychodzi ksiądz (Marcin Kwaśny). Jest zaproszony przez panią domu (Marta Lewandowska) w ramach „kolędy” parafialnej. W bogatym wnętrzu zastaje również młodego chłopaka (Jakub Dmochowski), wpatrzonego w swojego ojca (Rafał Szałajko), który jest skrajnym antyklerykałem. W trakcie wizyty pojawia się również zbuntowana córka (Paulina Śmigielska), która jest zwabiona przez swoją mamę pod pretekstem pomocy przy zakupach internetowych.

W trakcie tej niecodziennej wizyty duszpasterskiej dochodzi do mocnej wymiany zdań i zderzenia światopoglądów. Tematy oscylują wokół siedmiu, głównych posług zleconych kapłanom, takich jak: sakrament Eucharystii, sakrament pojednania i pokuty, chrztu Świętego, głoszenie słowa Bożego, modlitwy o uzdrowienie, egzorcyzmu oraz towarzyszenie osobie umierającej.

W czasie poruszanych zagadnień kapłan opowiada niezwykłe, ale prawdziwe historie osób świeckich, które nawróciły się poprzez posługę księży. Są do spektakularne nagrania dokumentalne, w których obserwujemy kompletną przemianę siedmiu osób.

Podczas wizyty duszpasterskiej wychodzą tajemnice skrywane między domownikami, które od lat niszczyły relacje rodzinne. Widz zostanie przeprowadzony przez zabawne dialogi oraz chwytające za serce prawdziwe świadectwa. Jak zakończy się konfrontacja poglądów?

W części dokumentalnej pokażemy niezwykłe historie nawróceń takich osób jak: Marty Przybyły, Pawła Martyniuka, Joanny Nowackiej, Marcina Ostrowskiego, Dawida Cmoka, Adama Szymkowskiego oraz Joanny i Marka Klęk.

„Powołany” zawiera podtytuł „Film na czasy ostateczne”. „Uznaliśmy, że ten film jest filmem na czasy ostateczne. Dlaczego? Dlatego, że przygotować się na koniec świata to znaczy przygotować się na własną śmierć, a ona przecież przyjdzie na każdego z nas. Jak się na nią przygotować? Być w stanie łaski uświęcającej, a to możliwe jest tylko dzięki sakramentom sprawowanym przez kapłanów. Tylko wyświęceni księża mogą sprowadzać Boga na ziemię podczas Eucharystii i odpuszczać grzechy w sakramencie pokuty i pojednania. Obecnie ilość powołań w Europie spada, dlatego zależy nam na wzbudzeniu modlitwy w intencji nowych i obecnych księży – powiedział reżyser filmu Jan Sobierajski.