I Legionowskie Spotkania Chóralne Cantantiamo odbędą się 23 i 24 listopada 2024 roku, tuż po dniu Świętej Cecylii.
Święta Cecylia – Patronka Muzyki Kościelnej i Chórów
Święta Cecylia to patronka muzyki i muzyków: kościelnych, chórów i wszystkich, którzy oddają się sztuce śpiewu. Żyła w Rzymie na przełomie II i III wieku i, jak głosi legenda, od najmłodszych lat miała szczególny dar śpiewania „w sercu pieśni ku chwale Boga”. Nawet w dniu swojego ślubu, gdy wokół rozbrzmiewała muzyka weselna, Cecylia miała słyszeć „pieśni niebiańskie” i modlić się w duchu.
Jej życie zakończyło się męczeństwem, a ona sama stała się symbolem wierności Bogu oraz piękna duchowej muzyki. W ikonografii często widzimy ją z lirą lub organami, które symbolizują muzykę sakralną. Do dziś święta Cecylia inspiruje chórzystów i muzyków, przypominając, że śpiew może być modlitwą i wyrazem najgłębszej wiary.
To właśnie imieniny Świętej Cecylii, przypadające na 22 listopada, są pretekstem do dzielenia się muzyką podczas I Legionowskich Spotkań Chóralnych Cantantiamo. Przed publicznością legionowską wystąpią trzy chóry:
Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc
Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów z Warszawy
oraz Chór Cantanti z Legionowa, pomysłodawca wydarzenia.
Przez dwa dni wspólnego koncertowania chóry będą wypełniać Legionowo śpiewem, budując atmosferę radości i wspólnoty – tak, jak czyniła to święta Cecylia. Spotkanie to stanie się muzycznym mostem, przypominając, że śpiew jednoczy nas w pięknej, ponadczasowej harmonii.
Cele Legionowskich Spotkań Chóralnych Cantantiamo:
– promowanie muzyki chóralnej,
– prezentacja dorobku artystycznego chórów i zespołów wokalnych,
– wymiana doświadczeń pomiędzy chórami i dyrygentami,
– doskonalenie umiejętności wokalnych,
– integracja społeczności chóralnej,
– promocja miasta Legionowa
Pragniemy aby Legionowskie Spotkania Chóralne „Cantantiamo” na stałe zagościły na mapie wydarzeń kulturalnych Legionowa, jako coroczna, cykliczna impreza.
Tegoroczne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia wielu zaangażowanych osób i instytucji. Organizatorami są: Chór Cantantim Stowarzyszenie Musica Nostra, Biblioteka Legionowo, oraz Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, w szczególności: Poczytalni Legionowo, PWK Legionowo, Miastu Legionowo, Powiatowi Legionowskiemu oraz Akademii WiT, która, podobnie jak Poczytalnia, niezmiennie jest z nami. Wielkie, szczere podziękowania dla Was wszystkich!
Plan koncertów:
Sobota 24.11.2024 r.
17:00 – 19:00 Koncerty zaproszonych chórów w sali widowiskowej Poczytalni Legionowo
Niedziela 25.11.2024 r.
12:45 – 13:40 Msza z udziałem chórów w Kościele Parafialnym Najświętszego Ciała
i Krwi Chrystusa w Legionowie
13:45 – 15:15 po mszy koncerty chórów w Kościele Parafialnym Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Informacje o chórach, biorących udział w I edycji spotkań.
CHÓR AKADEMICKI POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
Chór powstał z inicjatywy Małgorzaty Banasińskiej – Barszcz w grudniu 1998 roku. W tym roku obchodził Jubileusz 25 lecia swojego istnienia. W skład Chóru wchodzą, oprócz studentów i absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej, studenci innych kieleckich uczelni.
W repertuarze Zespołu znajduje się muzyka sakralna i świecka różnych epok. Chór chętnie też sięga po opracowania przebojów muzyki rozrywkowej oraz muzykę ludową.
Jest laureatem wielu konkursów chóralnych. Szczególnie cenne ostatnie osiągnięcia to m.in.:
– W marcu 2021r.- I nagroda w Konkursie Pieśni Wielkopostnych na XVII Festiwalu Wielkopostnym w Kielcach .
– W styczniu 2022r.- II nagroda w Konkursie Chórów podczas XXI Tyskich Wieczorów Kolędowych.
– W październiku 2022r.- Złote Pasmo i I nagroda podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE w Poznaniu
– W styczniu 2023r. – Brązowy Dyplom na X Międzynarodowym Festiwalu Kolęd
i Pastorałek w Rzeszowie.
– W lipcu 2024r. na VII Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Akademickich
“Święty Krzyż 2024” – Złote Pasmo i II nagroda.
Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej jest zespołem stale rozwijającym się
i otwartym na współpracę artystyczną.
CHÓR KAMELEON DZIELNICY MOKOTÓW
Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów działa od 2015 roku pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury Mokotów, a wcześniej, od 2005 do 2015 roku, funkcjonował jako Chór Kameralny Akademii Leona Koźmińskiego. Tworzą go mieszkańcy Warszawy, głównie Mokotowa, od studentów przez osoby pracujące po seniorów, zarówno Polacy, jak
i obcokrajowcy.
Chór zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix na Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej w 2018 roku, a także Srebrne Dyplomy na ogólnopolskich konkursach muzyki sakralnej.
Regularnie koncertuje na najważniejszych warszawskich scenach. Występował m.in. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego czy w Łazienkach Królewskich.
Pod kierownictwem Katarzyny Marii Bonieckiej Katarzyna Maria Boniecka i wsparciem Michaliny Kraski Miśka Kraska , Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym stolicy, współpracuje z Ambasadami, Zarządem Dzielnicy Mokotów i instytucjami kultury. Organizuje liczne koncerty i projekty, m.in. z okazji 100-lecia stołeczności Mokotowa i 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, Roku Rzeki Wisły, Roku Mikołaja Kopernika, celebrujące okrągłe rocznice Césara Francka, Gabriela Fauré czy Andrzeja Panufnika.
CHÓR CANTANTI Z LEGIONOWA
Chór Cantanti to wyjątkowy, wielopokoleniowy zespół, który łączy pasjonatów muzyki, dążących do wspólnej ekspresji artystycznej. Pod kierownictwem Michała Sergiusza Mierzejewskiego, specjalisty w dziedzinie dyrygentury chóralnej, chór odnosi liczne sukcesy na prestiżowych konkursach krajowych i międzynarodowych, a jego koncerty pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Od 2022 roku zespół wszedł w nową fazę działalności, nawiązując współpracę z Poczytalnią Legionowo, która stała się jednym z jego głównych mecenasów. Dzięki temu chór może regularnie ćwiczyć w profesjonalnych warunkach oraz organizować liczne koncerty, które przyciągają szeroką publiczność. Początki nowego rozdziału były skromne, gdy zespół spotykał się na próbach w prywatnych mieszkaniach, co pozwoliło na zacieśnienie więzi między członkami i doskonalenie repertuaru. Od 2023 roku, dzięki wsparciu sponsorów, Chór Cantanti mże rozwijać swoją działalność na szerszą skalę.
Chór Cantanti stale się rozwija, pielęgnując tradycje chóralne i wzbogacając życie kulturalne lokalnej społeczności. Zespół pozostaje otwarty na nowe inicjatywy i współpracę, a jego celem jest dzielenie się pasją do muzyki z jak największą liczbą odbiorców.