Informacje z życia Kościoła Z życia Kościoła Życie parafii

Sprawozdanie ze spotkania z Powstańcami Warszawskimi

29 września 2024 roku po Mszy Świętej o 11.30 w domu parafialnym mieliśmy wielki zaszczyt przywitać naszych Gości: Pana podpułkownika Zbigniewa Wiesława Rylskiego ps. “Brzoza”, ostatniego członka batalionu “Parasol” oraz Panią porucznik Kamilę Łagidę ps. “Kama”, łączniczkę, Powstańców Warszawskich. Na spotkanie były zaproszone szczególnie dzieci i młodzież, dlatego nie znajdowały się tu tłumy dorosłych, jednakże Pan Prezydent Bogdan Kiełbasiński, opiekunowie kombatantów ,czy niektórzy rodzice dzieci dotarli na to wydarzenie.

Na spotkaniu Pan Zbigniew i Pani Kamila odpowiadali skrócone historie swojego życia oraz odpowiadali na zadane przez młodzież pytania, takie jak np. “Czy miał Pan trudności w zabijaniu wrogów?” , “Jak Pani pamięta zakończenie II wojny światowej?”, “Jak wyglądał pierwszy dzień powstania?”, czy “Jak odbywało się kształcenie w czasie wojny?” Pan podpułkownik podkreślał, jak ważne jest nie zatracenie tożsamości narodowej przez dzisiejszą młodzież. Radził, aby młode pokolenie było blisko Boga, kochało i dbało o Ojczyznę, znało i czciło Jej historię oraz kulturalnie i godnie się zachowywało. Mówił, że nie ma wolności narodu bez walki z wrogiem, że Polak jest człowiekiem wrażliwym i patriotycznym.

Na zakończenie harcerki zaśpiewały z naszymi Gośćmi piosenkę patriotyczną “Pałacyk Michla”, a Zuchy przekazały w imieniu legionowskiego Hufca ZHP Szarych Szeregów Panu Zbigniewowi i Pani Kamili swoje harcerskie barwy. Był również oczywiście czas podziękowań i oklasków dla Powstańców i czas na zdjęcia z nimi. Było to niezwykle ciekawe i wyjatkowe wydarzenie zobaczyć na własne oczy ludzi, którzy walczyli o Wolną Polskę dla nas i posłuchać ich wzruszających i autentycznych historii zarówno z walki w czasie wojny i Powstania Warszawskiego, ale również z życia codziennego.